مثل 90% آدما نباش

موراکامی یه جمله داره که می‌گه:

 اگر مطالعه شما محدود به کتاب هایی است که همه می خوانند، انتظار نداشته باشید نگرش شما از آنچه همه می فهمند فراتر رود. 

من سعی کردم این حرف رو سرلوحه زندگی خودم قرار بدم، من به این باور دارم که نباید کار هایی مشابه بقیه ،انجام بدم و نتیجه ای غیر از نتیجه آنها انتظار داشته باشم، شعاری دارم و آن این که :

کار هایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا در آینده کار هایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند.

گاهی اوقات استراتژی ام رو اینگونه تبیین می کنم که هر کاری بقیه انجام می دهند من بالعکس آنرا انجام بدهم. وقتی نتایج به ما نشان می دهد که 90 درصد استارتاپ ها شکست می خورند. پس من باید کاری را انجام بدهم که آن 90 درصد انجام نمی دهند. قطعیتی در نتیجه دادن این مورد نیست اما حتی اگر شکست هم خوردم ، می دانم که راه جدیدی برای موفق نشدن پیدا کرده ام.

در زندگی نیز همین مورد صدق می کند.خیلی ها محبت های خود را ابراز نمی کنند که مبادا به جلوه ی اجتماعی آنها صدمه وارد شود اما ابراز این محبت ها ، نتیجه ای را برای شما به ارمغان می آورد که ارزشی بیشتر از نظر مردم دارد. 

غالب به دنبال درمان هستند در حالی که من به دنبال پیشگیری ام

غالب به دنبال شغل درآمد زا هستند در حالی که من به دنبال بهتر شدن در کاری که دوست دارم.

غالب نظر مردم را به زندگی خود ترجیح می دهند در حالی که من برای خودم زندگی می کنم. غالب حال خوب را در بیرون جستجو می کنند در حالی که من این حال خوب را در درون یافته ام.و…

این لیست برای من به مرور زمان بروزرسانی می شود و موارد جدیدی به آن اضافه می شود.

در نهایت این مفهوم را بسیار می پسندم و این جمله تنها در مورد نگرش صدق نمی کند . انشتین این مفهوم را به صورت کلی تر بیان کرده است. 

 دیوانگی ،تکرار متعدد کار یکسان و انتظار نتیجه ای جدید است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *